Гъбата се използва в китайската народна медицина от хиляди години, като се консумира предимно от благородници и императори заради подмладяващия ѝ ефект.
Според външния вид гъбата има две различни форми.
Първият е с червеникав, кафеникаво-червен и тъмнокафяв цвят. Той е ярък, когато гъбата е по-млада и по-малко, когато е по-стара. Гъба с твърда плътност и лек, горчив вкус.
Вторият сорт е с рогово плодно тяло, също лъскаво, червеникавокафяво на цвят. Поради красивата форма и цветова гама, често се използва като украшение.
Както Reishi Gano (RG), така и Ganocelium (GL) се третират като два отделни подвида на Ganoderma lucidum. Извличат от мицела по различно време. RG се получава от 90-дневен мицел, GL обикновено се получава от 14-дневен мицел.
Изследванията, свързани с ефектите от ганодермата започват едва след 70-те години.
Активни съставки и благотворно действие
Активните съставки на Ganoderma се различават в зависимост от възрастта на мицела. Ганоцелиумът има повече органичен германий, докато рейши гано има повече тритерпеноиди.
В текста се разглеждат двете основни активни съставки на продукта: полизахарид и германий.
Полизахаридите са захарни съединения от групата на въглехидратите, които не се разтварят добре във вода, нямат вкус, но предотвратяват възпаленията и свободните радикали, което може да помогне за предотвратяване на рака.
Органичният германий подпомага регенерацията на тъканите, клетъчния синтез и насищането на кръвта с кислород. Той също така помага за прочистването на организма от тежки метали и има научно подкрепени ползи за сърдечно-съдовата и имунната система, включително намаляване на нивата на холестерола и подобряване на естествените защитни сили.
Как се консумира ганодерма?
Консумира се в няколко форми:
- на прах
- на капсули
- кафе
- вътрешно и външно под формата на крем или сапун – подмладява кожата и производство на колаген и унищожава бактериите